ContentJust Search pageLJF site navigationLeft navigation links
LJF Logo
Publications sectionJustice Awards sectionResearch sectionGrants sectionPlain language law sectionNetworks section
Just Search
 

Professional Profile


National

1974-83Deputy President (Judge) of the Australian Conciliation and Arbitration Commission.
1975-84Foundation Chairman, Australian Law Reform Commission.
1976-84Member, Administrative Review Council of Australia.
1980-84Member, Australian National Commission for UNESCO.
1981-84Member, Australian Institute of Multicultural Affairs.
1965-93Member of the governing bodies of the Universities of Sydney, Newcastle (NSW) and Macquarie University, Sydney.
1983-84Judge, Federal Court of Australia
1984-93Chancellor, Macquarie University, Sydney.
1984-96President, Court of Appeal, Supreme Court of New South Wales
1983-86Member, Executive Board, Commonwealth Scientific, Industrial and Research Organisation (CSIRO).
1991Australian Human Rights Medal.
1993-Advisory Board, Australian Centre for Media and Telecommunications Law and Policy.
1996-Justice of the High Court of Australia
1996-Honorary Fellow, Academy of Social Sciences in Australia.

International

1978-80Chairman, OECD Expert Group on Transborder Data Barriers and the Protection of Privacy.
1983Member, Australian Delegation to the General Conference of UNESCO.
1984-Governor, International Council for Computer Communications, Washington.
1984-Commissioner - International Commission of Jurists (ICJ).
1985-96President, Australian Section, ICJ.
1985Member of Committee of Counsellors on Peoples' Rights, UNESCO.
1988-91Member, World Health Organisation Global Commission on AIDS.
1989-91Chairman, Rapporteur, UNESCO Expert Group on the Rights of Peoples.
1991-92Chairman, OECD Expert Group on Security of Information Systems.
1988-93Participant, Colloquia of Judges of the Commonwealth of Nations on Domestic Application of International Human Rights Norms:
1988 Bangalore; 1989 Harare; 1990 Banjul; 1991 Abuja; 1992 Oxford; 1993 Bloemfontein, South Africa.
1991-Member, ILO Fact-Finding and Conciliation Commission on Freedom of Association.
1991-92Panel of the ILO Commission on South Africa.
1992-95Chairman, Executive Committee, International Commission of Jurists.
1992-Member, Permanent Tribunal of Peoples.
1993Member, International Advisory Council of the International Human Rights Law Group, Washington.
1993-96Special Representative of the Secretary General of the United Nations for Human Rights in Cambodia.
1994Independent Chairman of the Constitutional Conference in Malawi.
1994-Member of the International Jury for the UNESCO Prize for the Teaching of Human Rights.
1994-Honorary Professor, National Law School of India University, Bangalore, India.
1995-96President, Court of Appeal of Solomon Islands
1995-Member, Ethics Committee of the Human Genome Organisation, London.
1995-President, International Commission of Jurists
1996-Member of the Committee of the Commonwealth Association for the Education in Journalism and Communication.
1996-Member of the International Bioethics Committee of UNESCO.

International Activities

Jan 1993Participant in UN Human Rights Centre Seminar on multi-party elections in Maseru, Lesotho.
Jan 1993ICJ/CIJL participant (in conjunction with CSCE) in a symposium on judicial independence in Chisinau, Moldova.
Feb 1993Paper to conference on the Rights to Access to Official Information, London, England.
Mar 1993Chair, Martin Ennals Conference on Self-Determination of Peoples, Saskatoon, Canada
Mar 1993Paper to UNESCO Conference on Education for Human Rights, Montreal, Quebec.
May 1993Rapporteur, International Conference, Bilbao, Spain on Legal and Human Rights Issues of the Human Genome Project.
June 1993Participant, ICJ Workshop on an International Penal Court, Human Rights Conference, Vienna, Austria.
June 1993Paper on "Prevention of Miscarriages of Justice", Commonwealth Law Conference, Nicosia, Cyprus.
June 1993Participant, Annecy, France, Conference Merieux Foundation on Legal and Ethical Issues of HIV/AIDS vaccine development.
July 1993CIJL seminar on judicial training in Phnom Penh, Cambodia, conducted for UNTAC. Consultations with the Minister of Justice of Cambodia.
July 1993UNDP Roundtable on Transition to Democracy in Lilongwe, Malawi.
Aug 1993Judicial Colloquium, Bloemfontein, South Africa: Domestic Application of International Human Rights Norms.
Oct 1993Launch in Auckland, New Zealand of Law Society's Equal Opportunity in Employment Policy.
Nov 1993Lecture, St Martins in the Field, London, AIDS and the Law.
Dec 1993Consultations with Human Rights Centre, Geneva on Human Rights for Cambodia.
Jan 1994First Mission to Cambodia as Special Representative of the Secretary-General of the United Nations.
Feb 1994Independent Chairman of the Malawi Constitutional Conference.
Mar 1994Report to the UN Human Rights Commission on Cambodia.
Mar 1994Address to Hong Kong Conference on Freedom of Information.
Mar 1994Address to International Parliamentarians Convention on Tibet, New Delhi, India.
Mar 1994Keynote address for WHO at International Conference on Shaping the Future by Law, New Delhi, India.
July 1994Second Mission to Cambodia.
Sept 1994Rapporteur, International Jury, UNESCO Prize for Teaching of Human Rights, Paris.
Nov 1994Report to the General Assembly on Cambodia.
Jan 1995Fifth Mission to Cambodia.
Mar 1995Report to the UN Commission on Human Rights, Geneva.
Aug 1995Sixth Mission to Cambodia.
Aug 1995Sworn in as President, Court of Appeal of Solomon Islands.
Oct 1995First meeting of ELSI, Committee of Human Genome Organisation.
Oct 1995Elected President of the International Commission of Jurists
Dec 1995Appointed to the Editorial Committee of the Commonwealth of Association for Education in Journalism and Communication.
Jan 1996Seventh and final Mission to Cambodia
Jan 1996Second and final sittings of Court of Appeal of Solomon Islands.
May 1996Conference Kuala Lumpur on Law and Journalism.
July 1996Tun Abdul Razak Lecture, Kuala Lumpur, Malaysia.
July 1996Lord Ennals Memorial Lecture, London.
Sept 1996Chair, Conference on AIDS and Human Rights, UNAIDS, Geneva.
Oct 1996New Horizons Conference, Australia/India, New Delhi, India.
Jan 1997Fifth Bar Association of India Lecture, New Delhi, India.
Feb 1997Chairman, Constitutional Symposium, Malawi.
April 1997Paper, Conference to Honour Lord Cooke of Thorndon, Auckland, New Zealand.
May 1997Participant, UN Centre for Human Rights, Judicial Training Manual on Human Rights for the United Nations.
July 1997Opening of and address to Regional Forum on Privacy Issues, Auckland, New Zealand.
July 1997Address to Convocation, National Law School University of India, Bangalore.
Aug 1997Commonwealth Assn Journalism & Communications, Cwth Statement on Freedom of Expression, London.

Honours

1983CMG (Companion of the Order of St Michael and St George).
1984Honorary Fellow, New Zealand Research Foundation.
1987Honorary D Litt (Uni of Newcastle, NSW).
1991AC (Companion of the Order of Australia)
1991Australian Human Rights Medal.
1994Honorary LL.D (Macquarie University).
1996Honorary LL.D (Sydney University)
1997Honorary LL.D (Ntl Law School, India)
1998Honorary D.Litt (University of Ulster)
1998Honorary Fellow of the Academy of Social Sciences in Australia
1999Laureate of the UNESCO Prize for Human Rights Education
2000Honorary LL.D (University of Buckingham)


CLOSE